Diagnóza štrajku lekárov

Autor: Stano Dermek | 16.12.2011 o 14:15 | Karma článku: 13,06 | Prečítané:  1475x

Štrajk slovenských lekárov je dnes už možno aj zabudnutá téma ale ja sa k nej musím vrátiť nakoľko úplne odhalila úbohosť slovenskej politiky.

Slovenskí lekári - teda ich časť - vedená zakomplexovaným psychopatom (je neuveriteľné, že ľudia, ktorí neustále zdôrazňujú svoje vzdelanie sa nechajú reprezentovať niečím takým ako je predseda LOZ) sa rozhodla vydierať vládu a za rukojemníkov si zobrali pacientov - inak povedané ľudí, ktorí si platia zdravotné poistenie a dostávajú za to katastrofálny servis. Rozhodli sa kopírovať český vzor a dávali hromadné výpovede. Ťažiskovým bodom bolo zvýšenie platov a zrušenie transformácie nemocníc. Ten prvý bod je vcelku jasný. Platy lekárov (oficiálne) sú tak isto nízke ako aj platy všetkých ostatných čo pracujú v štátnom sektore. Primerane nízke. Slovensko je chudobná krajina a preto aj svojich zamestnancov platí slabo. Všetkých. Aj lekárov, aj zdravotné sestry ale aj učiteľov a dokonca aj štátnych úradníkov - jednoducho každého, kto je platený zo štátneho rozpočtu. Pracujú všetci totiž ako zamestnanci chudobnej krajiny. Presne podľa tohoto pravidla je to v Rakúsku alebo v Nemecku oveľa lepšie, ale aj tam sú zamestnanci v štátnom sektore zaplatení menej ako v súkromnom, lebo tak to v trhovej ekonomike je všade. Logické by bolo, že lekári volajú po transformácii nemocníc - aby teda aj oni mohli byť platení lepšie - pracujúc v súkromnom sektore. Ale na veľké „prekvapenie" tomu tak nie je. Oni nechcú transformáciu. Nech je to len tak ako to je teraz - nech sú nemocnice naďalej tunelom, cez ktorý unikajú peniaze - veď aj tak sa to nakoniec vždy zo spoločného oddĺži a nech v zdravotníctve zostane socializmus ale s jedinou výnimkou. A tou sú ich platy. Z individálno-egoistického pohľadu som s týmto postojom veľmi empatický. Veď kto vie, či by v nemocnici, ktorá už nie je socialistickým neporiadkom ale akciovou spoločnosťou, kde akcionári kontrolujú toky svojich peňazí mohli lekári tráviť pracovný čas „konzultáciami" so zástupcami farmaceutických firem a byť pozývaný na kongresy/dovolenky dokonca často zo svojimi manželkami/manželmi/priateľmi. Nebudem o tejto evidentnej korupcii ďalej písať, lebo každý zainteresovaný (vrátane ministra) o tom vie určite svoje. Tí ostatní to samozrejme tušia. Takéto niečo by v nemocnici, ktorá je akciovou spolčnosťou nemohlo byť. A lekári to veľmi dobre vedia. Preto nechcú transformáciu. Žiaden iný dôvod na to nie je.

Zarážajúci je však postoj vlády. Možno by ani nebol problém, že s odborármi rokovala. Trvalo to však neuveriteľne dlho a vláda a konkrétne minister zdravotníctva sa nechali vydierať a počas celého procesu boli doslova na smiech. Minister sa ukázal ako úplne nekompetentný a to nie len ako manažér ale hlavne ako človek, ktorý svoje myšlienky nevie ani formulovať a celý proces prebiehal ako keby úplne mimo neho. Nakoniec zvolili to najmenej systémové riešenie a to je vlastne ústupok vydieraného vydieračom a to skoro v plnej miere. Celé to zakončilo hlasovanie parlamentu, ktoré len potvrdilo zastavenie transformácie nemocníc. O diskusii v parlamente asi nemá význam písať, nakoľko od tej sa ani nič iné nedá čakať. Dva a pol mesiaca pred voľbami, ktorých význam stále mnohým ľuďom uniká je celý štrajk lekárov len ďalším dokladom o mizérii slovenskej politiky, ktorá ani po dvadsiatich rokoch nedokázala vyprodukovať osobnosť, ktorá by zmysluplne a rozhodne začala a aj dokončila radikálnu transformáciu zdravotníctva, ktoré popri štátnej správe zostáva živou pamiatkou na reálny socializmus.

Platy lekárom sa zvýšia - nie síce o 700 alebo o koľko EUR to vlastne odborári chceli - ale len o 300. Postupne sa budú zvyšovať aj ďalej. Nemocnice zostanú po starom, budú vyrábať dlhy aj naďalej - potom sa to raz za čas zaplatí. Zo štátneho rozpočtu. Ako inak. Pacianti budú čakať hodiny na lekárske vyšetrenie. Na dverách bude stále prilepené „neklopať - pacientov si voláme". U lekára budú mať vždy predonsť zamestnanci farmaceutických firiem, aby ho informovali o nových preparátoch a o schéme ako ich má objednávať aby sa kvalifikoval na kongres do Rio de Janeira.

Niekto nakoniec tento celý cirkus bude musiet zaplatiť. Predpokladám, že sa po čase zase zvýši platba povinného poistenia a bude to vybavené.

Ospravedlňujem sa tým lekárom, ktorí pracujú v prostredí, kde za nimi žiadni obchodní zástupcovia nechodia, lebo to pre nich nemá ekonomický zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?